Jak zabezpieczyć okna i balkony?

Sezon balkonowy uważamy za otwarty.  Wystarczy, że słonko przygrzało przez jeden dzień, a połowa okien na osiedlach jest otwartych. Na parapetach i balkonach wygrzewają się nasi mruczące przyjaciele, a okien zabezpieczonych profesjonalnymi siatkami ze świecą szukać…

Niestety wciąż bardzo niewielu z nas nie zdaje sobie sprawę zagrożeń jakie niesie za sobą taka niefrasobliwość. To, że koty uwielbiają wygrzewać się na zewnętrznej stronie parapetów- zapewne wszyscy wiecie, ale warto zdawać sobie sprawę również z tego , że każdego roku do lecznic weterynaryjnych trafiają setki kotów pokiereszowanych po upadku z balkonu lub okna . Jak widać również te bardzo zwinne zwierzęta bywają ofiarami prozaicznych „potknięć” i „poślizgnięć”. Nierzadko w pogoni za wroną, czy muszką łapka naszego mruczka powędruje o jeden krok za daleko. Przechodzą mnie zimne dreszcze, gdy widzę kota przechadzającego się swobodnie po wąskiej balustradzie balkonu- nieszczęście murowane- jeśli nie dziś to jutro. A okna uchylne to już po prostu  mordercza pułapka. Niewiele jest mruczków, które na jakimś etapie swojego życia nie będą próbowały się przez nie przecisnąć. A finałem jest kot zaklinowany w zwężającej się ku dołowi szparze- jeśli w porę nie zareagujemy- nasz kot może postradać w taki sposób życie.

Minęły już na szczęście czasy, gdy na własną rękę, dzierżąc w dłoni młotek i 30 metrowy wałek siatki metalowej staraliśmy się w domorosły sposób zabezpieczyć balkon… Dziś w sprzedaży znajdujemy bogatą ofertę siatek nylonowych i sznurowych dostosowanych wymiarami do prawie każdego okna, a także siatki balkonowe. Do montażu co prawda przyda nam się młotek, ale zestawy te są już wyposażone w konieczne do montażu haczyki i kołki. Jeżeli i ta forma nas jednak przerasta, to nic łatwiejszego nad wezwanie specjalnej ekipy montującej siatki wolierowe na całej długości okien i balkonu- takie rozwiązanie jest co prawda kilkukrotnie droższe, ale również trwalsze i dużo bardziej solidne. A co z uchylaniem okien-zapytacie? Specjalne zabezpieczenia do okien uchylnych- odpowiemy.

Już dziś zadbaj o bezpieczeństwo swojego kota!

Opublikowany w: KOT

Skomentuj